Fabryka Maszyn Dziwnych

Nie po to rodzimy się różni, żeby jeździć seryjnymi pojazdami.

Spawanie elementów do ramy motocykla

Dlaczego aż osobny artykuł na taką z pozoru banalną czynność? „Przysmarkać rułę do ruły” niby nie sztuka. Czasem nie znamy grubości ścianek rury. Albo znamy i nie jest ona wiele większa od grubości błotnika. I do takiej rury można dobrze i bezbłędnie przyspawać element, to warto znać różne sztuczki i w razie potrzeby je wykorzystać.

Bezpośrednie spawanie 2 skrzyżowanych rur, z których jedna (rama) jest cienkościenna. Oto przykład wzmocnienia rury, które wykonałem montując wózek boczny do bardzo lekkiego motocykla:

Nałożona połówka rury o większej średnicy (spasowana). Spaw tylko wzdłuż rury, na znacznie większej długości niż mocowany element (poprzeczka). Poprzeczka jest przyspawana do wzmocnienia za pomocą blaszanych trójkątów. A do poprzeczki mocowanie wózka bocznego, więc jest z czym walczyć. Siły rozkładają się na ponad 10 cm spawu, wzdłuż a nie w poprzek rury. Oczywiście po oczyszczeniu tego wszystkiego, trzeba wyjątkowo starannie zabezpieczyć wszystko przed korozją, która pomiędzy wzmocnieniem a rurą na pewno będzie się chciała rozwinąć ekspresowo.

Do słuchania podczas spawania

T-raperzy Znad Wisły jako S.Pawa Rotii - „Praca spawacza mnie przeistacza” https://www.youtube.com/watch?v=i2hd2EeJLyQ